معرفی و اهداف

اهداف جشنواره:


- استفاده از ظرفیت هنرپویانمایی برای ثبت وانتقال فرهنگ ایثار و شهادت، فرهنگ رضوی، پرداختن به زندگینامه شهدای انقلاب اسلامی مخصوصا سردار سلیمانی، شهید فخری زاده، و چهره های بین المللی مبارزه با نژادپرستی و شهدای جهان اسلام علی الخصوص شهید عماد مغنیه و ابومهدی مهندس و بخش ویژه بین المللی با موضوع آثار معناگرا و صلح.

- ایجاد زمینه مناسب برای رقابت سازنده در جهت ارتقاء سطح کیفی و کمی هنر پویا نمایی با محوریت فرهنگ رضوی فرهنگ ایثار و شهادت و مبارزه با نژادپرستی و موضوع آثار معناگرا و صلح.

- فراهم آوردن بستری مناسب برای بروز و شکوفایی استعدادهای جوان در عرصه های هنری و افزایش تولیدات و تربیت و آموزش و گسترش نیروی انسانی متخصص درحوزه فیلمنامه و پویانمایی.

- کمک به معیشت هنرمندان در شرایط کرونا با تقسیم عادلانه منابع مالی در قالب طرح ویژه حمایت از تولیدات پویانمایی و در راستای افزایش سطح کیفی و کمی محصولات بصری مورد نیاز برگزار کنندگان جشنواره.

- معرفی، حمایت و تشویق شرکت های دانش بنیان و کسب و کارهای استارت آپی مرتبط با بخش پویانمایی.

- استفاده شایسته تر از هنر عکاسی وسینما در اشاعه ارتباطات میان فرهنگی بر مبنای فرهنگ ایثار و شهادت و بهره مندی از هنرمندان عکاس و توانمند در راستای تولید محتوای بصری مورد نیاز برگزار کنندگان جشنواره در قالب طرح حمایت از کسب و کارهای هنری آسیب دیده از کرونا.

- ترغیب جوانان و هنرمندان به مطالعه، تحقیق و پژوهش در موضوعات مرتط با فرهنگ ایثار و شهادت و برگزاری نخستین جشنواره تخصصی پویانمایی در شرق کشور و اهدای جوایز تخصصی در بخش های مختلف تولید و تقدیر از عوامل تولید آثار.

- برگزاری دوره های آموزشی در راستای تربیت نیروهای علاقه مند و آماتور و ارتقای سطح دانش و تبادل تجربه با هنر جویان، دانش آموختگان، دانش آموزان و دانش جویان عرصه انیمیشن و فیلم و تشویق ایشان در راستای گسترش هرچه بیشتر هنر صنعت پویانمایی.

موضوعات و شرایط حضور

موضوعات:


 • فرهنگ ایثار و شهادت
 • فرهنگ رضوی
 • پرداختن به زندگینامه شهدای انقلاب اسلامی مخصوصا سردار سلیمانی، شهید فخری زاده، و چهره های بین المللی مبارزه با ظلم و نژادپرستی و شهدای جهان اسلام علی الخصوص شهید عماد مغنیه و ابومهدی مهندس
 • آثار معناگرا و صلح (مربوط به بخش ویژه بین المللی)

بخش های جشنواره:


جشنواره در حوزه های تخصصی پویانمایی و فیلمنامه برگزار می شود که شامل چهار بخش می باشد.

 1. تقدیر از هنرمندان برتر- غیر رقابتی
 2. بخش انیمیشن استارترز (پویانمایان تازه کار) - رقابتی
 3. بخش فیلمنامه
 4. بخش جنبی

همه آثار ارسالی با فرمت های اعلام شده به شرح ذیل تهیه شوند:

شامل کلیه آثار حرفه ای ارسال شده که توسط هیات انتخاب بررسی و به جشنواره راه پیدا می کنند.

فرمت های قابل پذیرش پویانمایی:

 • MPEG4 (H.264)
 • MOV (H.264)
 • ابعاد 1920*1080

تذکر مهم: از آنجا که در چهارمین جشنواره ملی تسنیم فرآیند ارسال فیلم‌ها به دبیرخانه جشنواره یک مرحله‌ای است، در صورت انتخاب هر فیلم برای بخش مسابقه، فایل ارسال شده توسط فیلمساز، مستقیماً و بدون هیچ تغییری در جشنواره به نمایش در خواهد آمد. از این رو اکیداً از ارسال آثار خود به صورت DVD video یا همان VOB خودداری فرمایید.

بدیهی است به علت تراکم آثار ارسالی و محدودیت زمانی، فایل‌های معیوب و یا فرمت‌های متفرقه به هیچ عنوان در مرحله انتخاب آثار شرکت داده نخواهند شد.

در راستای رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی و حداقل تماس های فیزیکی، همۀ آثار ارسالی باید به صورت فایل دیتا و در بستر وب و از طریق سایت Wetransfer.com یا ارسال لینک گوگل درایو ویا بارگذاری مستقیم در سایت جشنواره و یا ارائه لینک قابل دانلود در زمان ثبت نام ارسال گردد.

شرکت کنندگان بایستی حد اقل 3 تصویر از پشت صحنه و یا جریان تولید، 3 تصویر صحنه یک عکس از کارگردان و یک نسخه پوستر با کیفیت حداقل 300 dpi جهت استفاده در بروشورها وموارد تبلیغاتی ارسال و یا در سایت جشنواره بارگذاری نمایند.

تذکر: در صورت بالا بودن حجم فایل، شرکت کنندگان می توانند با استفاده از راهنمایی که در زمان ثبت نام در سایت قرار می گیرد، حجم فایل ارسالی را بدون افت کیفیت کاهش دهند و بعد اقدام به ارسال نمایند.

ارائه خلاصه یک خطی ( لوگ لاین ) و سیناپس ( خلاصه داستان)

ارائه رزومه کارگردان و تهیه کننده

تبصره: تنها در صورتی که متقاضیان نتوانند به هر دلیلی آثار خود را به صورت آنلاین ارسال نمایند، امکان ارسال فیزیکی به دبیرخانه جشنواره وجود دارد (حامل دیجیتال غیر قابل عودت می باشد).


 • حداکثر زمان برای آثار30 دقیقه می‌باشد.
 • سرمایه گذار یا تهیه کننده حقوقی به عنوان صاحب اثر شناخته خواهد شد.
 • تاریخ تولید آثار باید پس از فروردین 1396 باشد.
 • از نظر تعداد آثار ارسالی محدودیتی وجود ندارد.
 • در صورت راهیابی اثر به این بخش تاییدیه تهیه کننده الزامی است.

این بخش فرصتی است برای تبادل اندیشه ها و تجربه های هنرمندان و ایجاد زمینه ای ¬ مناسب برای افزایش تولیدات و ارزیابی جایگاه آثار تولید کنندگان پویا نمایی شامل نمایش ویژه، بزرگداشت، مرور آثار، نشست های تخصصی و آموزش در مسیر تولید که شامل دو زیربخش می باشد:

 • بازار آنلاین: با حضور نمایندگان وی او دی ها و با هدف ایجاد ارتباط بین تولید کنندگان و وی اودی ها و در راستای حمایت از تولید داخلی.
 • ورکشاپ های تبادل تجربه: با حضور هنرمندان و اساتید برتر.

به منظور کشف استعدادهای جوان در زمینه فیلمنامه نویسی و با توجه به اهمیت این حوزه به عنوان زیرساخت تولید پویانمایی دردو بخش زیر برگزار می گردد.

الف) موضوعات و عناوین اعلام شده در بالا.

ب) موضوع ویژه: «فیلمنامه های با قابلیت اجرای حداکثر یک دقیقه در همه موضوعات و با اولویت موضوعات اصلی جشنواره».

مقررات خاص بخش فیلمنامه:

 • هر فیلمنامه باید به شکل آنلاین ثبت نام شده وثبت نام کننده کد دریافتی از سایت را نزد خود نگه دارد.
 • فیلمنامه ها باید با یکی از دو فرمت pdf یا word در هنگام ثبت اثر ضمیمه شود.
 • همراه بودن خلاصه فیلمنامه در حداکثر یک صفحه A4 در صفحه اول فیلمنامه الزامی است.
 • فیلمنامه می بایستی بر مبنای زمان حداکثر 1 دقیقه نوشته شده باشد.
 • تعداد فیلمنامه های ارسالی هر نفر برای هر دو بخش در مجموع حداکثر چهار فیلمنامه در نظر گرفته شده است.
 • فیلمنامه های ارسالی نباید تولید شده باشند.

در این بخش که با حضور نیروهای مبتدی و آماتور برگزار می گردد بر اساس موضوعات جشنواره طرح کلی و فیلمنامه، جهت تولید پروژه های آموزشی ارائه میگردد و علاقه مندان به فراگیری انیمیشن در این بخش ثبت نام و پس از بررسی و هماهنگی و برنامه ریزی، مستقیم به پروژه های مذکورورود پیدا می کنند و با کسب تجربه عملی دوره های فشرده آموزشی را نیز به صورت آنلاین تجربه می کنند، بدیهی است در این سطح بخش عمده ای ازآموزش حین تولید پروژه توسط نیروهای حرفه ای انجام می شود و بخش عمده ای از متریال مورد نیاز پروژه نیز در اختیار شرکت کنندگان قرار میگیرد و هنرجویان با قرار گرفتن در شرایط واقعی تولید به جای صرف هزینه های زیاد و زمان طولانی به کسب تجربه عملی و درک نیازهای واقعی تولید می رسند و مسیر یادگیری و تخصص خود را به نسبت استعدادهایشان کشف می کنند. در پایان آن دسته از افراد که امتیاز بالاتری را کسب نموده و توانمندی خود را اثبات نمایند علاوه بر کسب جایزه و نمونه کار معتبر،جهت همکاری درپروژه های حرفه ای به استودیوهای حرفه ای معرفی میگردند.

افرادی که تا انتهای تولید یک پروژه به صورت موفق حضور پیدا نمایند گواهینامه معتبر دریافت می کنند.

برای تولید هر اثریک دقیقه ای در این بخش مبالغی از 50,000,000 تا 150,000,000 میلیون ریال در نظر گرفته می شود که در قالب هزینه حمایتی تولید آثار در اختیار سر گروه ها قرار میگیرید که به صلاحدید میتوانند صرف امور تولیدی و یا پرداخت هزینه های آموزشی اساتید و یا استفاده از منتور (راهبر) تولیدی نمایند و در دو قسط که 50% آن در ابتدا و 50% پس از تولید هر پروژه پرداخت می گردد.

گاه شمار جشنواره

آخرین مهلت ثبت نام و ارسال آثار: 1399/12/12

انتخاب آثار: 1399/12/20

اطلاع رسانی: 1399/12/22

برگزاری: 1400/01/20